Menu Luk

Stougaard og Berlin – Alt er perfekt på Riddersalen.

∗ ∗ ∗ ∗

Anmeldelse af Ulla Strømberg.

Stougaard og Berlin – Alt er perfekt på Riddersalen.

Vicky Berlin og Sofie Stougaard har slået sig sammen til en ny komisk kvindeduo, der de næste uger spiller på Riddersalen for siden at drage på turné.

De to damer klæder hinanden, er både forskellige, men alligevel ret ens, så det ikke skærer for meget i øjnene, både når de er afklædte eller kostumerede som frastødende mænd. Sådan fortælles små sandheder om begge køn hele forestillingen igennem.

Stougaard og Berlin. Alt er perfekt. Riddersalen, 2026. Pressefoto af Bertram Munk.

Noget er selvfølgelig oplevet før, hos bl.a. Søs og Kirsten  og også den grimme kostumering for år tilbage hos Rytteriet. Men Stougaard og Berlin gør det hele med en vis personlig og ny charme uden at gå over grænser. De kan faktisk optræde i landets menighedshuse og få succes hele vejen rundt.

Af praktiske grunde, fordi parret hele tiden skal skifte kostume, veksles der mellem spillescener på den lille scene og filmsekvenser på en fiks rund skærm.

Mærkeligt nok er det netop filmklippene som virker stærkest.

Stougaard og Berlin. Alt er perfekt. Riddersalen, 2026. Pressefoto af Bertram Munk. 

To nydelige damer, ikke så senile, så det gør noget, snarere lidt forfjamskede spadserer på Frederiksberg. Stougaard er lidt vrissen det meste af tiden, mens Berlin er sød og overbærende. De besøger bl.a. Frederiksberg Kirkegaard og diskuterer, om det er godt at ligge ved side af alle de store, kendte skuespillere til den tid eller om man hellere skulle ud på Vestre Kirkegaard til H.C. Andersen. Egentlig et relevant spørgsmål.

Lidt af samme forvirring går igen, når de skal tale i mobil. For det kan være svært for den lidt ældre  generation af hitte ud af begrebet facetime. Jeg melder mig gerne under fanerne, hader Facetime,  og indslaget rammer plet.

Stougaard og Berlin. Alt er perfekt. Riddersalen, 2026. Pressefoto af Bertram Munk. 

I det hele taget er det en sød, varm og venlig kvindekabaret, hvor musikken er ny, men ikke så fængende så det gør noget, mere funktionsduelig.

Men det er måske lidt for farligt at blande de helt store samfundsmæssige problemer ind i det lille cabaretformat. Jeg forstod ikke, hvad en astronautdialog gik ud på.

Stougaard og Berlin. Alt er perfekt. Riddersalen, 2026. Pressefoto af Bertram Munk.

På en lille folder vises, at alle de karikerede figurer hænger sammen i et familiemønster. Det virker helt overdrevet og er slet ikke nødvendigt. Derimod må teksterne en anden gang godt være endnu mere koncentrerede og præcise, som i filmindslagene.

Det hele ser godt ud, passer fint til Riddersalen, hvor publikum var fornøjede og fik lidt strip tease ned ad Frederiksberg allé – på film. Ganske raffineret og meget frederiksbergsk, præcis som hele forestillingen, der passer til det ærkefrederiksbergske Riddersalen.

Idé, manuskript & instruktion Sofie Stougaard & Vicki Berlin
Medvirkende Sofie Stougaard & Vicki Berlin
Koreograf og medinstruktør Nellie Bethel Rainey
Koreografassistent Jacob Sibirzeff
Komponister Ian Brodersen & Mikkel Tiedt
Kostumier Pille Behrendt
Parykker Peter Aagaard
Plakatfoto Henrik Mee Løvgret
Scenemester & produktionsleder Laurids Bøcher Poulsen
Lysdesigner & afvikler Emilie Viemose
Lydtekniker Thomas Løve

FILMHOLD
Fotograf & Colorist Sebastian Stigsby
Sound designer Guilherme Tortolo Magrin
B Foto Marcus Diemar
AI Bertram Munk
Kameraudlejning Only Rental

Manager og turnéansvarlig
Klaus Valbro

 

til og med 28.2. 2026.

www.riddersalen.dk

 

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *