Menu Luk

The Legend of OCHI

∗ ∗ ∗

Anmeldelse af Eva Zierau.

The Legend of Ochi er en eventyrfilm inspireret af myter og legender.

Yuri (Helena Zengel) er en pige på 10 år, der bor sammen med sin far på en lille ø, hvor det er strengt forbudt at bevæge sig ud efter mørkets frembrud. Rygterne går, at der i skoven findes nogle farlige abelignende skovvæsner, der kan hoppe fra træ til træ, de såkaldte Ochis, man nødig skal komme i karambolage med.

En dag, da hun går alene en tur i skoven, finder hun en lille baby-Ochi, hvis ene ben sidder fast i en fælde og derfor er kommet væk fra flokken. Hun hjælper den ud af fælden og sætter sig for at gøre alt, hvad hun kan, for at bringe den tilbage til flokken igen.

Foto: SCANBOX

Hendes far og bror forsøger at overtale hende til at glemme alt om det. Man ved aldrig, hvad man møder ude i den store skov. Ochi’s har ry for at være utilregnelige og ondskabsfulde. Hun nægter at lytte til dem og begiver sig alene ud på en farefuld færd med baby-Ochi på armen. Hun håber, at det vil lykkes hende at finde dens mor. Hun har hørt, at der findes et stort uhyre i skoven, men lader sig ikke skræmme.

Bag filmen står den amerikanske filminstruktør Isaiah Saxon, som er medstifter af filmstudiet Encyclopedia Pictura. Han har i et interview givet udtryk for, at han har ladet sig inspirere af ånden fra ungdomsfilm fra 80’erne som E.T., Gremlins og The Goonies. Det fornemmer man tydeligt.

Plakat: SCANBOX

The Legend of Ochi er Isaiah Saxons spillefilmdebut. Han har tidligere instrueret prisvindende musikvideoer for navne som Björk, Panda Bear, Dirty Projectors og Grizzly Bear.

Gennem hele filmen ligger en lidt uhyggelig undertone. Underlægningsmusikken er ofte faretruende og skinger. Visuelt er filmen, der er optaget i Rumænien, virkelig flot. Vi ser nogle pragtfulde naturbilleder af skove, bjerge, søer mv.

De små talende Ochi’s er kære og charmerende. Men selve historien er for rodet og voldsom. Filmen er på engelsk uden dansk oversættelse. Med andre ord er der flere grunde til, at filmen ikke er egnet for mindre børn.

Instruktør og manuskript: Isaiah Saxon
Cast: Helena Zengel, Finn Wolfhard, Emily Watson og Willem Dafoe
Længde: 96 minutter
Genre: Adventure, Fantasy

Trailer: SCANBOX

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *